Doğum sonrası kanamalar normal midir

Tüm kadınlar doğum esnasında ve sonrasında kan kaybederler. Fakat vücudunuzda bulunan kan miktarı,  hamilelik esnasında yaklaşık yüzde 50 oranında bir artış gösterdiği için; vücudunuz normal kan kaybına iyi hazırlanır.

Plasenta ana rahminden ayrıldığı zaman, etkilenmiş olan bölgede açık kan damarları bulunur ve bu kanallar ana rahmi içine kanamaya başlarlar. Plasenta doğumu gerçekleştirdikten sonra, ana rahmi kan damarlarını kapatan ve kanamayı azaltan büzülme işlemine devam eder. Eğer epizyotominizvarsa ya da doğum anında yırtıldıysa, dikiş atılana kadar içeriden kanamaya devam edebilir.

Sağlık uzmanınız, rahminize masaj yapabilir ve büzülmesine yardımcı olmak için size sentetik oksitosin  verebilir. Vücudunuzun doğal oksitosin salgılamasına yardımcı olan emzirme ayrıca  ana rahminin büzülmesine de yardımcı olur (emzirdikten sonra kramp girmesi ya da acı hissetmenizin sebebi de budur).

Ana rahminin, doğumdan sonra düzgün bir şekilde büzülemeyebilir ve bu durum aşırı kan kaybıyla sonuçlanır. 

Lokiya nedir

Lokiya, doğum sonrası dönemde vajinanın boşalması anlamına gelir (İlgili terim, ‘’çocuk doğumuyla ilgili’’ anlamına gelen bir Yunanca sözcükten gelr). Boşalan kan, rahim çizgisinden itibaren dokunun değişmesi ve bakteri içerir. Doğumdan sonraki ilk günlerde, lokiya az miktarda kan içerir; fakat bu kan, açık kırmızı renkte olacak ve de yoğun bir adet dönemine benzeyecektir. Bu dönemde ara ara yoğun gelir ve nihai olarak akıntı artar. Bir süredir dinleniyorsanız ve kan vajinanızda toplandıysa, kalktığınız zaman çamaşırınızda kan pıhtıları görebilirsiniz. Eğer her şey normal seyrediyorsa, her gün biraz daha az akıntınız olacaktır ve doğumdan sonraki her iki dört günde bir, lokiya daha sulu ve daha pembe bir renk alacaktır. Doğumdan sonraki on gün içerisindeyse, sadece az bir miktarda sarı-beyaz akıntınız olacak ve bu akıntı çoğunlukla beyaz kan hücrelerinden ve rahim kenarındaki hücrelerden oluşuyor olacaktır.

Bayanların az bir bölümünde, birkaç hafta daha az miktarda lokiya ya da ara ara lekelenme devam etmesine rağmen, lokiya genellikle iki haftadan dört haftaya kadar tamamen bitmeden önce giderek azalır. 

Eğer projestin-doğum kontrol ilaçları(“mini ilaçlar’’) kullanmaya başladıysanız ya da doğum kontrol ilacı alıyorsanız, bu durum muhtemelen bir ay ya da daha uzun bir süre sürecektir ve bu da oldukça normaldir.

Lokiyanın nasıl üstesinden gelebilirim

Başlangıçta, eğer yanınızda yoksa dahi hastanenizin size vereceği dayanıklı pedleri kullanın ve eve geçtiğiniz zaman birkaç tane daha edinin. Lokiyanız gitgide azalmaya başladığı zaman, mini pedleri kullanabilirsiniz. En az altı hafta boyunca tampon kullanmayınız;  çünkü vajinanızın ve rahminizin iyileşme aşamasında enfeksiyon kapma riski daha yüksektir.

Tuvalete gitmeye haliniz olmasa dahi, sık sık idrar yapın. Doğumdan sonraki birkaç gün, idrar keseniz normalde olduğundan daha az hassas olabilir;  bu yüzden de, idrar kesiniz biraz dolu olduğunda idrar yapma ihtiyacı hissetmeyebilirsiniz. İdrar yolu sorunlarına neden olmasının yanı sıra, tam dolu bir idrar kesesi, sonrasında acı ve kanamaya neden olacak olan rahim küçülmesine neden olur.

Dinlenebileceğiniz kadar dinlenmeye çalışın. Eğer çok fazla iş yapıyorsanız, kanamanız daha uzun sürebilir ya da lokiyanız hafiflediği ya da tamamen bittikten sonra,  kanama tekrar başlayabilir. 

Eğer çok fazla kanamam varsa bunu nasıl anlatabilirim

Eğer lokiyanız hafifledikten sonra açık kırmızı noktalar halinde tekrar görünürse, bu sadece yavaşlamanız gerektiğini gösteren bir sinyal olabilir. Birkaç gün yavaş hareketten sonra devam ederse, durumu eşiniz ya da doktorunuzla istişare ediniz.

Eğer mevcut kanamanız sürekli olarak artıyorsa ya da:
  • Lokiyanız, bebeğinizin doğumundan sonraki dört içerisinde hala açık kırmızıysa.
  • Lokiyanızda rahatsız edici bir koku varsa ya da ateş ve soğuk algınlığı ile kendinizi halsiz hissediyorsanız.
  • Anormal bir şekilde yoğun bir kanamanız varsa ( bir saatte sıhhi pedin dolması ya da bir golf topundan daha geniş kan lekeleri). Bu durum, doğum sonrası geç kanamanınbir sinyali olup acilen önem gösterilmesi gereken bir durumdur.
Not: Eğer bol miktarda bir kanamanız varsa ve kendinizi baygın hissediyorsanız, hemen 112’yi arayın.

Uzm. Dr. Melis ŞENLİK

merhaba eşim çalıştığınız hastanede doğum yaptı doğum sonrası bacaklarında çatlaklar meydana geldi bu çatlakların kaybolması için bir çözüm yolu var m... devamı