Kişinin kendi yaşam tarzına uygun, yeterli ve dengeli bir diyet uygulaması halinde halsizlik meydana gelmez. Kadınlarda günde 1000 kalorinin altında kalori almak, erkeklerde ise günde 1500 kalorinin altında kalori almak, halsizliğe neden olabilecek bir durumdur.
Düşük kalorili diyetler uzun süre sürdürüldükleri zaman halsizliğe ve birçok farklı sağlık sorununa yol açabilirler. Halsizlik ortaya çıktığında ya kalori miktarı ya da öğün sıklığı gözden geçirilmelidir. Eğer kişi günde 3 saatten fazla aç kalmayacak şekilde besleniyorsa, diyetinin karbonhidratı yani ekmek, makarna pilav grubunu yeterli miktarda alıyorsa, zaten halsizliğin oluşması söz konusu değildir. Kimi durumlarda diyete bağlı tırnak kırılmaları, aşırı saç dökülmeleri, bayılma, soğuk terleme ve bunlara bağlı aşırı sinirlilik gibi olgular gözleniyorsa, diyete mutlaka ara verilmelidir.
Doktora gitme zamanı
Diyet sırasında halsizlik yaşayan kişiler, durumu mutlaka diyetisyenlerine bildirmelidirler. Kendi başına diyet yapanlarda ise tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi olaylar meydana geliyorsa, bir doktora başvurarak kan, vitamin ve mineral düzeylerini gözden geçirmeleri gerekir. Çünkü düşük kalorili diyetlere bağlı olarak vitamin yetersizliği başlamışsa, bunun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ancak kişiler halsiz düştükleri için bilinçsizce vitamin, mineral tabletleri kullanmamalıdırlar. Bu tabletleri kullanabilmek için mutlaka bir uzman doktordan yardım ve öneri almaları gerekir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı