Tip2 diyabet çok yaygın bir hastalık ve hastalığa yakalananların sayısı günden güne artıyor. Hastalığı taşıyanların yüzde 80’i obez ve hastalık obeziteyle ilişkilendiriliyor. Bu sebeple, obezite dünyada yaygınlaştıkça, Tip2 diyabet de yaygınlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü yeryüzünde 180 milyondan fazla insanın diyabeti olduğunu tahmin ediyor ve 2030’a kadar bu sayının iki katına çıkacağını iddia ediyor.
 
Cochrane uzmanları Tip2 diyabeti olan kişilerde diyetin tek başına yeterli olup olmadığını araştırmak için sadece 358 kişi üzerinde iki deney yapabildiler.
 
‘Hastalığın önemini göz önüne aldığımızda bu kadar az kişinin katıldığını görmek bizi hayal kırıklığına uğrattı,’ diyor uzmanlar.
 
Ancak yapılan iki araştırma da diyetin tek başına bile önemli bir rol oynadığını gösterdi. Çalışmalardan birinde katılımcılar denetim grubu ve diyet grubu olarak rastgele ikiye ayrıldı.

Video: Şeker Hastalığı
 
Altı sene sonra denetim grubundakilerin yüzde 67’sinde Tip2 diyabet görülürken diyet grubundakilerin sadece yüzde 43’ünde Tip2 diyabet keşfedildi. Ancak bu deneyde hastalık sadece yüzde 33 azaltılabilmişti. Başka bir araştırmada verilen 12 aylık diyetler insülin direnci, C-peptit, proinsülin, kan şekeri, trigliserid, kolesterol ve PAI-1 dengesi gibi diyabetle ilişkili faktörlerde önemli bir düşüş sağladı.
 
‘Bu iki araştırma Tip2 diyabetin önlenmesinde diyetin tek başına önemli bir rol oynadığına inanmamızı sağlayacak bir temel oluşturdu ancak daha iyi bir öneri için daha iyi tasarlanmış ve uzun vadeli araştırmaların yapılması gerekir,’ diyor uzmanlar.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam bel fitigi var bende ayrıca algolajide tedavi oldum ama maalesef yeterli olmadı daha sonra ağrılar tekrar nüksetti birde aya üzerimde diyabetten... devamı