İmplantların yan etkisi yoktur. Çünkü tamamen titanyumdan yapılmışlardır. Dolayısıyla vücut için tümüyle reaksiyonsuz bir malzemedir. Yani ağza konulduğu zaman, herhangi bir reaksiyon beklenmez. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarda da böyle bir sonuca rastlanmamıştır.

Fakat implant yapıldığı zaman kişinin yanağının şişeceği, ağrı olacağı ve hatta vücudun bunu reddedeceği gibi düşünceler vardır. Bunların yanıtları birbirinden ayrı olarak verilebilir. Öncelikle vücudun reddetmesi diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü vücut implantı reddetmez.

İmplant kaybı

Ancak implantın uygulamasında teknik bir hata olursa ya da bir bakteri karışırsa, implant iltihaplanıp yerinden çıkabilir. Buna implant kaybı denir. Fakat bu gibi vakaların oranı yüzde 1 ila 2 gibidir. Yani oldukça düşük bir orandır.

İmplant sonrasında yüzün şişmesi, implantla ilgili bir olay değildir. Yüzün bir miktar şiştiği doğrudur. Fakat bunun nedeni implant değil, yapılan küçük cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ne kadar küçük olursa ve ne kadar az travma yaratırsa, şişlik de o kadar az olur. Hiç olmaması demek, cerrahi travmanın olmadığı anlamına gelir.

Aynı şekilde ağrı da travmayla ilgili bir durumdur. Kemik içerisinde ne kadar özenli ve dikkatli çalışılırsa, ağrı da o ölçüde az olacaktır.

Dr. Özer AKINCI

Hocam tel taktrmak zararli midir dis etinde cekilme oluyomus dogru mu bendr taktrmk istiyorumda... devamı