Diş implantı, birçok kişinin korktuğu bir uygulamadır. Çünkü kişileri implant düşüncesi kötü etkiler. Kemiğin içine bir titanyum yapı yerleştirildiği için, hasta canının çok yanacağını düşünür. Oysa çene kemiği içine yapılan bir implantın, çok düzgün bir lokal anestezi ile yerleştirilmesi halinde, herhangi bir acı hissetmek söz konusu bile olmaz.

Eğer hastanın genel anestezi gibi özel bir isteği yoksa, operasyon lokal anestezi altında yapılır. Bu lokal anestezi ile sinir iletisi bloke edildiği için, beyin ve bölge arasında blokaj oluşur ve kişi hiçbir acı hissetmez.

Vücuda yenilenme için zaman tanınır

Operasyon sonrasında ise, ilk birkaç gün ödem ve küçük sızlamalar yaşanabilir. Ama çok ciddi ağrı senaryosuyla karşılaşılan vakalar, oldukça sınırlıdır. Yüzde 3 ya da yüzde 5 gibi oranlarda gerçekten ağrı yaşanır. Fakat normal implant uygulamalarında ağrı söz konusu değildir.

İmplant uygulaması yapıldıktan 2 ila 4 ay sonra alt çenede, 4 ila 6 ay sonra ise üst çenede implant üzerine protez yüklemesi yapılabilir. Bu beklemenin nedeni, vücudun implant yapılan bölgeye osteoblast tarzı kemik yapıcı hücreleri ve dokuları transfer ederek, implantın çevresini tutacak bir yapı oluşturmasıdır.
Bunu yapabilmesi için implant sonrasında vücuda zaman tanınır. Bu zamanın bitiminde, implantın üzerine yükleme denilen protezler yapılır. Hasta bu implantla beraber normal çiğneme işlemine başlayabilir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı