Dalış Kaynaklı Kulak Ağrısı Tedavisi

Kulak baskısının tedavisi dalış sırasında başlar. Eğer dolgunluk ya da ağrı yaşanıyorsa, daha derine dalmaya devam etmeyin. Kulak açma teknikleri başarısız olursa, dalış sonlandırılmak zorundadır. Yüzeye geri dönerken her zaman, eğer gerekliyse, basınçtan kurtulma molalarını tamamlayın.

Evde Tedavi

Evde Tedavi

Kulak baskısının tedavisi dalış sırasında başlar. Eğer dolgunluk ya da ağrı yaşanıyorsa, daha derine dalmaya devam etmeyin. Kulak açma teknikleri başarısız olursa, dalış sonlandırılmak zorundadır. Yüzeye geri dönerken her zaman, eğer gerekliyse, basınçtan kurtulma molalarını tamamlayın. Eğer kulak zarı yırtılırsa, dalgıç dengesini kaybedebilir ya da paniğe neden olan kusma yaşayabilir. Panik, yüzeye çıkmanın çok hızlı olmasına neden olabilir. Dalış partneri durumu dikkatle izlemeli ve yardımcı olmalı, eğer gerekliyse, yukarı çıkma sırasında bütün basınç azaltma molalarının yapıldığından emin olmalıdır. Yüzeyde, kulak içerisine hiçbir cisim ya da kulak damlası konulmamalıdır. Kulak kuru tutulmalıdır.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Dalışın iptal edilmesi ve her basınç azaltma molasının yapılarak yüzeye çıkılmasıyla en önemli tedavi uygulanmıştır.

  • öncelikli tedavi, ağızdan tıkanıklık açıcı (dekongestant) ve ortakulağı yutakla birleştiren geçişin açık tutulmasına yardım etmek için burun spreyi kullanmayı içerir. Eğer bir alerji katkıda bulunan faktörse, antihistaminler de ayrıca reçete edilebilir.
  • Ağrı ilaçları faydalıdır ve kulak zarı yırtılmadıysa ağrıyı iyileştirmek için kulak damlaları da kullanılabilinir.
  • Kulak zarı yırtılması, enfeksiyonları önlemek için ağızdan antibiyotik kullanımını gerektirir.
  • Kulak zarı yırtılmışsa ya da duyma kaybı varsa, duyma muayeneleri ya da duyma kabiliyetini ölçen odiyogramlara gerek olabilir.

Kişide yüz zedelenmesi ya da felç varsa, ağızdan steroidler reçete edilebilir 

  • dalış kaynaklı
  • kulak
  • rahatsızlıkları