Çocuklarda yeme sorunları genellikle 2-5 yaş arasında görülür. Çocukların büyüme hızındaki düşüşten dolayı yeme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak çocuklarda asıl yeme sorununu ortaya çıkaran şey, anne ve babaların çocukları yemeye zorlaması veya ödüllendirmeye çalışmasıdır. Bunun dışında travmalar, örneğin bir hayvanın ölümü, arkadaşıyla kavga etmesi, annenin bağırması gibi olaylar da çocuğun iştahının kaçmasına yol açabilir. Çocukların yetişkin kadar yemek yemedikleri düşünüldüğünde, iştahlarının kaçması, hiç yemek yememeleri anlamına gelir. 

Ebeveynlerin davranışlarına dikkat etmeleri ve çocuk yemek yemediği zaman çabuk endişeye kapılmamaları gerekir. Çocuğun yemek yememesi, onun zayıflayacağı anlamına gelmez. O andaki bir sorunundan dolayı yemiyor olabilir. Dolayısıyla bu sorunun anlaşılması önemlidir. Çocuğun niçin üzgün olduğu, neye karşı tepkisinden ötürü yemek yemediği bulunmaya ve bu sorunlar çözülmeye çalışılmalıdır. Ancak çocuklar normal olarak da iştahsız olabilirler. Bunun genetik bir boyutu da vardır. Anne ya da babada iştahsızlık olması, yemek seçmesi halinde, bu durumun çocukta da görülmesi çok doğaldır. Çocuklarda yemek sorunları biraz da anne ve babaların endişelerinden kaynaklanır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı