Kuvvetli bir hipermetrobisi olan çocuklarda içe doğru şaşılık görülebilir.
 
Ya da çocuk bir cismi kendine doğru yaklaştırdığında, gözlerde hemen içe doğru kayma görülür. Bu durum, çocukta hipermetropi olduğunun belirtisi olabilir.
 
Hipermetrop olan çocuklarda en fazla dikkat edilmesi gereken nokta göz tembelliğidir. Eğer çocuğun bir gözü 5 diğer gözü 4 derece ise, 5 derece olan göz derhal tembelleşebilir.
 
Bu yüzden hiçbir şikayetleri olmasa bile, gizli hipermetrobilerini açığa çıkarabilmek için çocukların 1 ve 3 yaşlarında mutlaka göz hekimine götürülmeleri gerekir.

Görme Keskinliği testi için tıklayınız.
 
Küçük çocukların herhangi bir şikayeti olmadığı için, onlarda hipermetrop olduğunu anlamak mümkün değildir. Çünkü çocuk görüş şeklinin normal olduğunu, herkesin öyle gördüğünü zanneder.
 
Ancak çocuk okula başladığında yakın okumada zorlanma, aşırı çaba harcamaya bağlı gözde içe doğru kaymalar, kaş çatma, tahtayı net görememe, yorgunluk, derse ilgisizlik ve dikkat dağınıklığı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Yumurtalara dönemine yakın sürtünerek sevistik vajinama yakın boşaldı lakin temzledik ben 15 gün sonra aynı gününde adet gördüm lakin bu ay gelmedi 10... devamı