Çocuklarda idrara çıkma sıklığı değişiklik gösterir ancak anormal çıkma sıklığı genellikle kendini belli eder. Genel olarak çocuklar 2 ila 3 saatte bir idrara çıkmalıdır. Bu çeşitli bölgelerde veya özel durumlar sonucunda çok yüksek veya çok düşük olabilir. İdrara çıkma sıklığında değişiklikler çocuk doktoru veya çocuk üroloğu ile görüşülmelidir.

İdrara çıkma sıklığı çocuktan çocuğa değişse de önemli bir fark görüldüğünde altta yatan sebepler olduğu düşünülebilir. Normal idrara çıkma sıklığı hem böbreklerin düzgün çalıştığını hem de çocuğun beyni ile mesane kasları arasında doğru iletişim olduğunu gösterir. Çıkma sıklığındaki değişimler bu sistemlerin çalışmasında bir problem olduğuna işaret edebilir.

Boşaltım sıklığı çocuğun yediklerine, su tüketimine ve etrafındaki çevreye göre değişir. İdrara çıkma sıklığında belirgin artış idrar yolu enfeksiyonu, şeker hastalığı, işeme fonksiyon bozukluğu sonucunda olabilir. Böbrek hastalığı ise idrara çıkma sıklığında belirgin bir düşüşe yol açabilir.  

Ancak değişiklikler her zaman hastalığa işaret etmez. Özellikle 5 ila 7 yaşlarındaki çocuklarda düzgün idrara çıkma alışkanlıkları geliştirmek zor olabilir. Ayrıca çocuğunuz gündüz sık idrara çıkma sendromundan muzdarip olabilir. Bu hastalıkta idrara çıkma sıklığı 10 dakikada bir olacak kadar artabilir ve her seferinde çok az miktarda idrar atılır. Bu gibi hastalıklar konusunda doktora danışılması gerekir.

Çocuğunuzun idrar alışkanlıklarını dikkatli bir şekilde gözlemlemek anormallikleri yakalamak için önemlidir. Sıklık kadar atılan idrar miktarı da belirleyicidir. Hem sıklığın hem miktarın artması ile sadece sıklığın artması farklı teşhislerle sonuçlanabilir. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

Slm hocam ben Gül bı sorum olacaktı adetıme 9 gün var ve dun hıc sancım olmamasına rağmen pembe leke geldı ıkıkez ve bıttı asırı sıklıkta ıdrarA cıkıy... devamı