İnsanlar beyinlerinin çok az bir kısmını kullanırlar. Belki ileride insan beyni çok daha geniş olarak kullanılabilecektir. Bunun için çocukların önleri açılmalıdır. Çocukların daha gelişkin bireyler olabilmeleri için, mümkün olduğu kadar bütün yeteneklerinin açığa çıkması, tüm kapasitelerinin harekete geçmesi sağlanmaya çalışılmalıdır.

Çocuğunun üzerine titreyen bir anne, bu gelişmelere engel olur. Çocuğu kendisine bağımlı hale getirir. Anneye bağımlılık olumsuz bir durumdur. Çocuk her şeyini anneye yaptırır. Bu öyle bir noktaya ulaşır ki, çocuk annesiz hiçbir şey yapamaz hale gelir. Anneye bağlılık ayrı bir şeydir, bağımlılık apayrı bir şeydir.
Çocuğun yeteneklerini keşfetmek hem çok kolay hem de çok zordur. Çocuğun anne tarafından baskı altına alınması, kendi kafasındaki çocuk şekline uydurmak için zorlanması oldukça yanlıştır. Oysa çocuğun açılabilmesi için, annenin yeteneklerinin ve ailenin olanakların elverdiği ölçüde her şeye atılabilmesi çok önemlidir. Çocuk büyürken kirlenmeli, düşmeli, oynamalı, coşmalıdır. Çocuk sıkıntı içine sokularak büyütülmemelidir.

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı