Aslında bit, dünyada yaygın olan bir enfeksiyondur. Sosyoekonomik durumu daha kötü olan ülkelerde, toplumsal olarak daha kalabalık yaşayan ve hijyene çok dikkat etmeyen gruplarda daha fazla görülür.

Ama temiz insanlarda bit görülmez diye bir şey de yoktur. Halk arasında temiz saça bit gelmeyeceği gibi bazı düşünceler vardır. Ama temiz bir insanın bitli bir insanla teması halinde çok kolay bulaşabilir.

Örneğin okulda yan sırada oturan çocuklara bitli bir çocuktan geçmesi oldukça kolaydır. Okulda bir çocukta bit saptandığı zaman bütün çocukların taranması, bit bulunanların tedavi edilmesi, hatta bazı koruyucu ilaçların kullanılması söz konusu olabilir.

Ama bitin geçmesi genellikle yakın teması gerektirir. İnsan bitiyle hayvan biti birbirinden farklıdır. Bit insandan insana geçen bir enfeksiyondur. Dolayısıyla insanlar arasındaki yakın temaslarda geçer. Bu ortak yerlerde yatmak olabilir. Aynı sırada ya da yakın mesafede bulunmak bitin geçişi için kolaylık oluşturacak durumlardır.

Uzm. Dr. Ahmet Sümen

hocam ben bundan 3 sene önce bi beyin amliyetı geçirdim ameliyattan sonra kullandım kortizon ilaçları ciddi bi şekilde dizlerime belime kalçama bulaşt... devamı