Şeker Tüketimi

Birazcık Şeker

Aşırı şeker tüketimi artan obezite salgını ve ilgili hastalıklarla bağlantılı. Ama ne kadarı çok fazla? Aşağıda bazı kuralları bulabilirsiniz.

Amerikan Kalp Derneğine göre kadınların çoğu günde 25 gram (yaklaşık 6 çay kaşığı), erkeklerse günde 37,5 gram (yaklaşık 9 çay kaşığı) yiyeceklere eklenmiş şekerden fazlasını tüketmemelidir. Her bir gram şekerin 4 kalori olduğunu düşünürsek, bu kadınlar için günde 100''den, erkekler için günde 150''den daha az kalori anlamına gelir.

Bu şeker sınırlarını aşmak kolaydır ve çoğumuz bunu yaparız. Gazlı içecekler, diğer şekerli içecekler (meyveli içecekler dahil), tatlılar, şekerlemeler ve kahvaltılık tahıllardan bolca şeker alıyoruz. Başka birçok gıdaya, hatta ketçapa bile, şeker ekleniyor.

İyi Şeker,Kötü şeker

"İyi"şekere karşı "kötü" şeker?

Elbette bazı şekerler, örneğin, sütteki laktoz ve meyvedeki fruktoz yiyeceklerde doğal olarak bulunurlar. Bu şekerler yiyeceklerdeki sağlıklı maddelerle birlikte alındığı için yararlıdır. Ancak yiyecekler üzerindeki etiketler doğal ve eklenmiş şekerler arasında ayrım yapmıyor. Şeker eklenmiş olup olmadığını söylemek için, içindekiler listesini her şeker (kahverengi, ham veya evirtik dahil olmak üzere) ve şurup (mısır şurubu, yüksek dozda fruktozlu mısır şurubu veya malt şurubu dahil) çeşidi için inceleyin. Ayrıca sağlıklı gibi gelen fakat yalnızca başka "boş" şeker kaynakları olan bal, pekmez, agav nektar, şeker kamışı suyu ve meyve suyu konsantresi gibi yiyecek ve içeceklere de dikkat edin.

Şeker Hesabı

Şeker Hesabı

Günde ne kadar ilave edilmiş şeker alıyorsunuz? İşte bulmanıza yardımcı olması için bir liste. Şeker içeriği markalara göre değişir; aşağıdaki miktarlar ortalama değerlerdir. Bu sayıların ilave edilen şekeri temsil ettiğini unutmayın; bu yiyecek ve içeceklerin bazıları doğal şeker de içerir. 

İçecekler ve Yiyecekler

İçecekler (0,25 litre)

-Kola: 22 gram

-Kızılcık suyu kokteyli: 20 gram

-Az yağlı, sütlü, çikolata: 14 gram

-Armut nektarı: 28 gram

-Shake, fast food, vanilya: 14 gram

-Soya sütlü çikolata: 10 gram

-Meyve aromalı spor içeceği: 13 gram

-Şekerli çay: 21 gram

Yiyecekler

-Tatlandırılmış elma püresi (1 fincan): 16 gram

-Pişirilmiş konserve fasulye (1 fincan): 15 gram

-Muz cipsi (30 gr): 7 gram

-Sığır eti sucuk (100 gr): 4 gram

-Sütlü çikolata (50 gr): 19 gram

-Çerezler (30 gr), 25 gram

-Kurutulmuş kızılcık (1 / 3 fincan): 25 gram

-Kızartılmış çörek (40 gr): 14 gram

-Şurup içinde meyve kokteyli (1 bardak) 26 gram

-Granola (tahıl gevreği ve kuru meyve karışımı) bar (30 gr): 12 gram

-Jelibon, 30 gr (10 büyük): 20 gram

-Karamel kaplı patlamış mısır (30 gr): 15 gram

-Hazır puding  (120 gr): 19 gram

-Meyveli yoğurt (180 gr''lık kutu): 19 gram

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam seker hastasiyim ama sertlesme sorunu yasiyorum ne yapmaliyim ilaci varmi varsa ismini yazarmisiniz saygilar... devamı