Bu nedenle tansiyon yüksekliği, özellikle de kontrolsüz tansiyon yüksekliği olan kişilerin göreceli olarak beyin kanaması riski daha fazladır.
 
Bunun dışında, beyin içerisinde kanama eğilimi olan bir damarsal yapı anormalliği ya da bir tümör varsa, bunların da göreceli olarak kanama riski fazla olacağı için, bu kişilerin dikkatli olmaları ya da bu sağlık sorunlarını kanamaya neden olmadan çözmeleri gerekir.
 
Kan sulandırıcı ilaçlar
 
Eğer kişilerin kan sulandırıcı ilaç kullanmaları gerekiyorsa ve bu kan sulandırıcı ilaçlar belli limitlerin üzerine çıkarsa, göreceli olarak kanama riski artar.

Video: Baş Ağrısının Nörolojik Nedenleri
 
Bunların dışında sigara kullanımının, beyin kanaması riskini, bir miktar tansiyonu etkileyerek arttırdığı bilinmektedir. Eğer hastalarda lösemi gibi kanın pıhtılaşma özelliğini olumsuz etkileyen bir takım kan hastalıkları varsa, bu hastalarda kanama riski biraz daha yüksektir.
Uyuşturucu kullanımının, özellikle kokain ve amfetamin kullanımının da göreceli olarak kanama riskini arttırdığı bilinmektedir.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

beyin tümörü ameliyatı ölüm riski ne kadardır ? Bir doktor bu konu ile ilgili ölüceksiniz diye rapor verebılır mı... devamı