Bergamot yağı, bergamot portakalı ağaçlarında yetişen turunçgil meyvenin kabuğundan elde edilir. Bergamotlu çay veya Earl Grey çayı içtiyseniz bergamotun tadını biliyorsunuz demektir. Bergamot yağının faydaları oldukça çeşitlidir ve aromaterapide yaygın bir şekilde kullanılır. 

Bergamotun kendine has kokusu hem erkek hem de kadın ürünlerinde, parfümlerde, kozmetiklerde kullanılmakta, tadı içinse gıda ve içeceklere (örneğin soğuk çay gibi) katılmaktadır. Tıbbi kullanımları da mevcuttur. Ancak bergamot yağının tek başına kullanmak için fazla güçlü olduğu unutulmamalıdır. Cildinize sürerseniz tahriş edecektir. Hindistan cevizi yağı ya da mineral yağı gibi taşıyıcı bir yağla karıştırıp kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildi yumuşatıcı bir etki gösterir. Ayrıca aromaterapi dahilinde suya damlatabilir, buharla odaya yayarak kullanabilirsiniz. 

Bergamot yağının faydalarından ilki sinirleri yatıştırması ve gerginliği azaltmasıdır. Hatta depresyon belirtileri gösterenlerde olumlu etki sağlayabilir. Ayrıca birçok aromaterapi uzmanı bergamotun ruh hali üzerinde iyileştirici bir etki yaptığına dikkat çekmektedir. Enerjiniz düşük olduğunda kullanabilir, bu şekilde günü daha keyifli geçirebilirsiniz.

Bergamot yağının içindeki bazı bileşenler antibakteriyel ve enflamasyon karşıtı etkiye sahiptir. Bu da hassas cildi olmayan kişilerde akne izlerinin tedavisi için kullanılabileceği anlamına gelir. Eğer acı veren kistler ve sivilceler mevcutsa bergamot yağı bunlar için de kullanılabilir. Çünkü analjezik yani ağrı kesici özelliğe sahiptir. Yağdan bu şekilde faydalanmak için bergamot yağını taşıyıcı bir yağ ile karıştırın ve sivilcelere, kistlere ve siyah noktalara doğrudan uygulayın. Gece boyunca yüzünüzde kalsın. Ertesi gün yüzünüzü normal şekilde yıkayabilirsiniz. Ancak bu uygulamayı gün içinde yapmayın ve yüzünüzde bergamot yağıyla güneş ışığına çıkmayın. Yağı suda seyrelterek ya da yüz temizleyicinize katarak yüzünüzü yıkarken de kullanabilirsiniz.

Bergamot yağının faydalarından biri de gıda zehirlenmelerine karşı savaşmasıdır. Bergamotun içindeki bileşenlerden linalool bazı durumlarda gıda zehirlenmesine yol açan bakterileri yok etmede etkili olabilir. Yapılan araştırmalarda Staphylococcus aureus ve E. coli O157 gibi bakterilere karşı etkili görülmüş ancak kullanımı konusunda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğu belirtilmiştir. Ayrıca bergamotun içinde bulunan flavonoidler lipit seviyelerini düşürerek kolesterol değerlerini azaltmaya yardımcı olabilir. İçeriğindeki polifenoller ise alkolik olmayan karaciğer yağlanması hastalarının karaciğerindeki enflamasyonu azaltmaktadır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı