Bebeklerde burun tıkanıklığını tedavi edebilmek için, öncelikle nedenlerini bulmak gerekir. Bebeğin burnu, hava kuru olduğu için tıkanabilir. Viral bir enfeksiyonunun ya da alerjisinin olması veya başka bir neden de burun tıkanıklığına yol açabilir. Öncelikle bu neden bulunmalı ve ondan sonra buna dönük bir tedavi uygulanmalıdır. Ya da gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin ortamla ilgili önlemler alınabilir. Bebeğin bulunduğu ortamın havadar olması ve nem oranının yüzde 50 civarında olması oldukça önemlidir.

Bebeğin burun tıkanıklığında sık sık uygulanan en etkili çözüm, serum fizyolojiktir. Bu pek çok hazır kimyasal damladan çok daha etkili ve güvenli bir tedavidir. Bunun dışındaki tedavilerde ise, çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bebeklerde beklenmedik yan etkilere neden olabilir. dünyanın pek çok ülkesinde 0-2 yaş arasındaki bebeklerde burun tıkanıklığını engelleyici ilaçların, yani dekonjestanın kullanımı konusunda ciddi uyarılar vardır. Bebeklerde kullanılmaları tavsiye edilmez. Özellikle de doktor kontrolü olmadan, anne ve babalar tarafından kullanılmaları son derece sakıncalıdır.

Dr. Saadet RIZAOĞLU

Doktor hanım merhaba, bir yaşında ki oğlumun sprey ve damlalar kullanmamıza rağmen neredeyse bir aydır geçmeyen burun tıkanıklığı var. Acaba alerji ol... devamı