Nedir

Bazal Vücut Isısı Yöntemi

Bazal vücut ısısı yöntemi, doğal aile planlaması yöntemlerinden biridir.

Bazal vücut ısısınız, tamamen dinlendiğiniz zamanki vücut ısınızdır. Yumurtlama ise bazal vücut ısınızı biraz yükseltebilir. Vücut ısınız yükselmeden önceki birkaç gün boyunca daha doğurgan olursunuz. Bazal vücut ısınızı her gün takip ederek yumurtlayacağınız zamanı tahmin etmeniz mümkün olabilir. Bu da gebe kalma ihtimalinizin yüksek olduğu zamanları saptamanıza yardımcı olabilir.

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, cinsel ilişki için en uygun olan günleri saptamak için bazal vücut ısısı yöntemini kullanabilirsiniz. Yok eğer gebe kalmak istemiyorsanız ve korunmasız cinsel ilişkide bulunuyorsanız, hamilelikten korunmanız gereken günleri saptamak için yine benzer biçimde bazal vücut ısısı yöntemine başvurabilirsiniz.

Doğum kontrolü amacıyla bazal vücut ısısı yöntemini kullanmak için gayret ve tedbir gereklidir. Eğer gebe kalmak istemiyorsanız, eşiniz doğurgan günleriniz süresince cinsel ilişkiden kaçınmalıdır ya da bir korunma yöntemi kullanmalıdır.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Bazal vücut ısısı, cinsel ilişki için uygun zamanı değerlendirmenize yardımcı olur. Böylece doğurgan dönemi tahmin etme yöntemi olarak kullanılabileceği gibi, korunmasız ilişkiden kaçınma zamanını saptamayı sağlayarak gebelikten korunma yöntemi olarak kullanabilir. İster gebe kalmak için ister gebelikten korunmak amacıyla olsun, bazal vücut ısınızı izlemek masrafsız ve yan etkisiz bir yöntemdir. Bazı kadınlar bazal vücut ısısı yöntemini dini nedenlerle kullanmaktadır. Bunların yanı sıra, bazal vücut ısısı yöntemi, gebeliği tespit etmek için de kullanılabilir. Yumurtlamanın ardından, bazal vücut ısısındaki artış 18 gün ya da daha uzun sürerse bu gebeliğin erken göstergesi olabilir.

Riskler

Riskler

Bazal vücut ısısı yöntemini doğurganlığı arttırmak için kullanmanın hiçbir riski yoktur.  

Aynı şekilde bazal vücut ısısı yöntemini doğum kontrol yöntemi olarak kullanmanın da hiçbir doğrudan riski yoktur. Ancak, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz. Doğal aile planlaması yöntemleri içinde ise, en az etkili olanlardan birisidir. Bazal vücut ısısı yöntemi gibi, doğurganlık bilinci ile doğum kontrolü yöntemlerini kullanan her 100 kadından ortalama olarak 25’i bir yıl içinde gebe kalmaktadır.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Bazal vücut ısınızı izlemek özel hazırlık gerektirmez. Ancak eğer bazal vücut ısısı yöntemini doğum kontrol amacıyla kullanmak istiyorsanız ve aşağıda sözü edilen durumlar sizin için söz konusu ise önce doktorunuza danışın.

 • Yakın zamanda doğum yapmış ya da doğum kontrol haplarını ya da diğer hormonel ilaçları yeni bırakmış olmak,
 • Emzirmek,
 • Menopoz dönemine yaklaşmak.

Neler Yaşayacaksınız

Ne Bekleyebilirsiniz?

Bazal vücut ısısı yöntemini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Her sabah yataktan çıkmadan önce bazal vücut ısınızı ölçün: Dijital, oral veya bazal vücut ısısını ölçmek için özel olarak tasarlanmış bir termometre kullanın. Kesin sonuçlar için her gece en az 6 saat kesintisiz uyku uyumanız gerekmektedir. Eğer bazal vücut ısınızda değişiklikleri ya da çizelgeyi belirlemede güçlük yaşıyorsanız, vücut ısınızı vajinadan ya da rektumdan ölçmeyi deneyebilirsiniz. En kesin sonuçlar için vücut ısınızı hep aynı yöntemi kullanarak ölçün.
 • Bir grafik kağıdına ısı ölçümlerini çizin. Bazal vücut ısınızı günlük olarak kaydedin ve bir takip çizelgesinin oluşmasını bekleyin. Yumurtladığınızda bazal vücut ısısı hafifçe– genellikle 1 dereceden az – yükselebilir. Bu küçük ısı artışı üç gün ya da daha fazla sabit kalırsa yumurtlamanın gerçekleştiğini varsayabilirsiniz.
 • Doğurgan günler esnasında cinsel ilişkiyi planlayın. Bazal vücut ısınız yükselmeden 2 ya da 3 gün öncesi en doğurgan olduğunuz dönemdir. Ancak spermler üreme sisteminizde 5 güne kadar yaşayabilmektedir. Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, bu cinsel ilişkiye girme zamanıdır. Eğer gebelikten korunmaya çalışıyorsanız, korunmasız ilişki kısıtlaması her ay adet döneminizde başlar ve bazal vücut ısınızın yükselmesinden sonraki 3 ila 4 gün geçene kadar sürer.

Bazal vücut ısınızın pek çok etmenden etkilenebileceğini unutmayın. Bu etmenler şunlardır:

 • Hastalık
 • Stres
 • Vardiyalı işler
 • Bölünen uyku döngüsü ya da aşırı uyuma
 • Alkol alımı
 • Seyahat ve zaman dilimi farklılıkları
 • Jinekolojik bozukluklar
 • Bazı ilaçlar

Ayrıca bazı kadınlarda yumurtlama dönemi bazal vücut ısısında net bir artış olmaksızın gerçekleşir.

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

mrhb hocam yaklasık 1 bucuk aydır suren larenjt artı ses tellerımde olusan bır ödem varmıs ve geçmek bılmedı 5 doktor dolastım farklı farklı teşhıs ko... devamı