Astım hastalığının gelişmiş, sosyoekonomik düzeyi daha yüksek olan toplumlarda daha sık ve daha şiddetli görülmesinin açıklamalarından biri sağlık bilgisi teorisidir.
Mikropları azaltılmış ya da mikroplardan arındırılmış ortamlarda daha çok yaşayan toplumlarda, astım hastalığı daha fazla görülür.
Hijyen teorisine göre, kişi bebeklik çağından itibaren bakterilerle ne kadar az karşılaşırsa, bağışıklık sisteminin alerjik reaksiyon geliştirme yönündeki eğilimi o kadar artar.
Savunma sisteminin güçlendirilmesi
Örneğin bir bebekte ilk 6 ay içerisinde antibiyotik kullanılarak, normalde kendi vücudunda bulunan bakterilerin bile azaltılmasının, ileride bebekte astım hastalığına yol açtığı iddia edilmektedir.
Yine hijyen teorisine göre, örneğin evinin çevresinde ahır bulunan, hayvanlarla iç içe yaşayan kişilerde, yani taşrada astım hastalığı ve diğer alerjik hastalıklar daha az görülür.
Evinde doğuşundan itibaren kedi köpek beslenen, evcil hayvan bulunan kişilerde ileride astım gelişmesi ya da diğer alerjik hastalıkların gelişmesi olasılığının daha düşük olduğu, birçok çalışmayla da gösterilmiştir.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

hocam bende astım var ventolin kullanıyorum önerebileceğiniz başka ilaçlar varsa sevinirim yaşım 13... devamı