Artan sıcaklar ölüm oranlarını da arttıracak mı?

Artan sıcaklar ölüm oranlarını da arttıracak mı?

Nature Communications’ın bu hafta yapmış olduğu bir araştırmaya göre kıştan yaza geçerken yaşanan yüksek sıcaklık farkının mevsimsel ölüm oranlarını arttıracağı tahmin ediliyor.

Bu tahminler, iklimsel olarak değişen sıcaklık farklarına insanların alıştırılması gerektiğini göstermiştir. Küresel ısınmayla artan sıcaklık farklılıklarına karşı insanların gösterdiği duyarlılık henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Uzmanlar 200 farklı coğrafi noktada çalışma yaparak günlük sıcaklık ve nem artışıyla ölümler arasında bağlantı kurmaya çalıştılar. Araştırmacılar, farklı iklim modelleri ve gaz senaryosu simülasyonlarının ışığı altında 2070-2100 yıllarında insan ömrünün sıcaklıktan etkilenme oranının azalacağını tahmin ediyorlar. Yaz sıcağına bağlı mevsimsel ölümlerin kış mevsimine göre artış göstereceği de öngörülüyor.

İnsanlar; kültürel, psikolojik ve geleneksel değişikliklere karşı gösterdiği uyumu iklim değişikliklerine karşı daha zor gösteriyor. Uzmanlar; iklim değişiklikleriyle hızla yükselen sıcaklığa insanların yüzyılın sonuna doğru uyum gösterebileceğini ve ortalama insan ömrünün uzayacağını öngörüyorlar.

  • sıcak hava
  • tehlikeli sıcaklar
  • yaz mevsimi
  • yaz sıcakları
  • yüksek sıcaklık