Bakteriyel enfeksiyonunuz varsa bir antibiyotik almak sağlığınızı yerine getirebilir. Ama (penisilin, amoksisilin ve tetrasilin içeren) bu kuvvetli ilaçlar bazı nahoş yan etkilere neden olabilir, örneğin maya/mantar oluşumu ve sindirim sistemi bozukluğu.

Kendinizi bu yan etkilerden korumanın ilk adımı gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmaktır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları (örneğin strep boğazı, idrar yolu enfeksiyonlarını ve ağır sinüs enfeksiyonlarını) tedavi edebildiği için soğuk algınlığı, grip veya bronşite neden olan viral enfeksiyonlara karşı etkili olmayacaktır. Gereksiz yan etki riskine ek olarak, antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı antibiyotiğe dirençli bakterinin yayılmasını destekleyebilir ve sizi daha sonra tedavi edilemez enfeksiyonlara tedavi edilemez halde bırakabilir.

Ama kendinizi antibiyotik ihtiyacı içinde bulursanız yan etki riskinizi azaltacak yollar düşünebilirsiniz.

Antibiyotik Kullanıcıları İçin Takviye Bakım

Antibiyotik kullanırken sisteminizi desteklemenin üç yolu:

1. Probiyotik Takviyeleri
Antibiyotikler hastalığınıza neden olan bakterileri öldürmekle kalmaz, (probiyotikler adı verilen) sağlıklı sindirim sistemine katkıda bulunan yararlı bakterileri de yok eder. Probiyotik takviyesi almak antibiyotik kullanımından kaynaklanan sindirim sistemi sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Yoğurt ve kefir gibi mayalanmış yiyeceklerde de bulunan probiyotik maya/mantar enfeksiyonlarını uzaklaştırmaya da yarayabilir.

2. Bitki Çayı
Antibiyotik alırken bulantı deneyimlerseniz midenizi yatıştırmak için zencefil çayı yudumlamayı deneyin. Antibiyotik kullanan hastaların en yaygın şikayetlerinden biri olan ishal, ahududu çayı içerek hafifletilebilir.

3. Boğa Dikeni
Antibiyotik almak, yuttuğunuz ilaçları parçalamaktan sorumlu olan karaciğerinizi zorlayabilir. Boğa dikeni karaciğerdeki koruyucu antioksidan etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Bakteriyel Enfeksiyonu Önleyin

Bakteriyel enfeksiyon riskinizi azaltmak ve antibiyotik kullanım ihtimalinizi düşürmek için sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, yeterince uyuyarak ve rahatlama teknikleriyle stresinizi kontrol ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı