İtalyan ve Amerikalı bilim insanları, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına neden olan geni bularak, tedavi edilmeyi bekleyen yüz binlerce hastaya umut verici bir araştırmaya imza attı.

Il Giornale gazetesinde yayımlanan habere göre, bilim insanları, 10 yıllık bir araştırmanın sonunda hastalığın nedeninin, "c9orf72" adlı genin mutasyonu olduğunu tespit etti.

İtalya'daki Molinette ve Sant'Anna hastanelerinin moleküler genetik laboratuarları, Roma Katolik Üniversitesi'nde görev yapan araştırmacılar ve Cagliari Üniversitesi'nin ALS merkezinin işbirliğiyle ABD'deki Bethesda Ulusal Sağlık Enstütüleri laboratuarlarında gerçekleştirilen araştırmaya göre, DNA diziliminde değişikliğe neden olan mutasyon, gerek sprodikal gerekse ailesel ALS'nin de sorumlusu.

Daha önce hastalığın en önemli nedeninin "Sod1" geni olduğunun düşünüldüğünü vurgulayan bilim insanları, bambaşka bir sonuca işaret eden keşiflerinin, bir tedavi yöntemi geliştirilmesi açısından "tarihi önem taşıdığını" söyledi.

İLGİLİ MAKALE

ALSnin Nedeni Bulundu

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

Merhaba bende Depersonalizasyon Bozukluğu vrmış bunu da internetten raslantı sonucu buldum hastalığımın ne adının ne olduğunu . Ne yapabilirim yardımc... devamı