Akdeniz anemisi kanın yeterince hemoglobin üretmediği bir durumdur. En çok İtalyan, Yunan, Afrikalı, Asyalı ve Orta Doğulu kökenleri olan kişilerde görülür. Erken ölüme sebep olsa da gelişmiş tedaviler yaşam beklentisini uzatmaktadır. Farklı çeşitlerine ve şiddetine göre tedavisi değişmektedir ancak diyet hastalığın komplikasyonlarını azaltmak için oldukça faydalı olabilir.

Akdeniz anemisi demirin aşırı seviyelerde olmasına sebep olabilir. Tedavi için sık sık kan nakli yapılan kişilerin demir içeriği yüksek gıdalar tüketmemesi ve yemeklerle beraber çay içmesi önerilir. Çünkü çayda demir emilimini engelleyen bir madde vardır. Düzenli kan nakli yapılan kişilerde ise aşırı demir yüklemesi riski çok daha yüksektir ve aynı önlemi almaları daha zaruridir. Ayrıca demir mutfak malzemelerinden de kaçınılmalıdır. İstiridye, karaciğer, dana eti, domuz eti, fasulye, yer fıstığı ezmesi, tofu, mısır gevrekleri, erik, karpuz, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, hurma, kuru üzüm, bezelye demir açısından zengindir.

Hastalığın kendisi ve bazı tedavilerin yan etkileri kemik kaybını hızlandırabilir. Yeterince kalsiyum ve D vitamini almak bununla savaşmak için gereklidir. Süt ürünleri iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Ancak yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum içeriği zengin olan bazı gıdaların demir içeriği de yüksektir. Bunların tüketimine dikkat edilmelidir.

Düşük magnezyum seviyesi Akdeniz anemisine sebep olan bazı anormalliklere destek olabilir. Magnezyum takviyesi bu anormalliklerin iyileştirilmesinde etkili görülmüştür. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda da magnezyum içeriği yüksek diyetlerle beslenen farelerin anemisi iyileşirken içeriği düşük diyetle beslenen farelerin hastalıkları kötüleşmiştir.

Teşhis edilmemiş çölyak hastalığı çeşitli vakalarda Akdeniz anemi hastalarında büyüme geriliğine yol açabilir. Gluten hassasiyetiyle ortaya çıkan çölyak hastalığı anemi hastalarında kontrol edilmelidir. Gluten diyetten çıkarıldığında büyüme ve gelişme ile ilgili sorunlar ortadan kalkabilmektedir. Dolayısıyla Akdeniz anemisi hastaları glutensiz bir beslenmeyi göz önünde bulundurmalıdır.  

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam iyi akşamlar size bir sorum olcaktı.Hocam yaklaşık 1 sene önce gece yaklaşık 4 saat süren bi sertleşmeye kalkdım.çok sızlıyordu.önemsemedim ama ... devamı