Artık fitness salonlarına kapanmadan ve koşu bantlarından inerek, dışarıda kolayca yapabileceğiniz birbirinden farklı birçok aktivite ile 300 kalori yakabilmeniz mümkün. 
Kilo vermek ve vücudumuzu şekle sokmanın formülü ve işe yarayıp yaramadığı hala bir gizem. Çünkü her bünyenin metabolizması farklı çalışıyor ve her hareket her bünyede farklı sonuçlar çıkarıyor. Ama matematiksel hesap yapıldığında kolay bir sonuç elde ediliyor: kilo vermek için, kullandığınızdan daha az kalori tüketmek.
Vücudun günlük olarak yaktığı kalori miktarı, yaş, kilo, cinsiyet ve yapılan aktiviteler gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Normalde bir yetişkinin günlük olarak yakabileceği en fazla kalori 1,600 ile 3,000 arasında olmaktadır. Vücudumuz kalorileri oturup yediğimiz yemekleri sindirmek dahil olmak üzere her şey için kullanır. Ama daha sert aktivitelerin daha çok kalori yaktığı da bir gerçektir.
Kilo vermenin en basit kuralı, aldığınız 3,500 kalorinin vücudunuzdan azaltılmasıdır. Yani, eğer her gün normalde aldığınız kalorilerin içinden 500 kalori keserseniz, bir haftada 1 kilo verebilirsiniz. Öte yandan, eğer vücudunuza aldığınız kalori miktarını aynı tutar ve 500 kaloriyi eriterek kadar egzersiz yaparsanız, yine aynı şekilde 1 hafta içerisinde 1 kilo verebilirsiniz.
Sonuç olarak, eğer aşağıda sizin için hazırladığımız listenin içinden, size uygun olan bir aktivite seçerek günlük yaşamınıza dahil edebilirseniz ve çikolatayı hayatınızdan bir süreliğine uzaklaştırabilirseniz, 1 ay içerisinde en az 2-4 kilo verebilmeniz mümkün olacaktır. Çok kolay bir şekilde ilk bikini giydiğinizde fit bir vücuda sahip olmayacaksınız, ama bu aktiviteleri uygulamaya devam ettiğiniz sürece yaz sonuna geldiğinizde 6-10 kilo vermiş olacaksınız. Egzersiz yapmanın ne kadar faydalı olduğundan söz etmemize herhalde gerek yok. Bu sporların yanında D vitamini almaya da özen gösterin.
Bu aktivitelerin her biri ile 300 kalori yakabilirsiniz:
Frizbi : 80 dakika
Voleybol : 80 dakika
Okçuluk : 69 dakika
Ata binmek : 60 dakika
Yürüyüş : 60 dakika
Bahçe işleri ve çim biçme : 60 dakika
Ağaç dikmek : 54 dakika
Badminton : 54 dakika
Ot yolmak : 52 dakika
Seksek oynamak : 49 dakika
Kaykay : 48 dakika
Çocuklar ile oynamak : 48 dakika
Golf : 44 dakika
At tımarlamak : 40 dakika
Doğa yürüyüşü : 40 dakika
Paten kaymak : 35 dakika
Tenis : 35 dakika
Bisiklete binmek : 30 dakika
Koşu : 24 dakika
İp atlamak : 24 dakika

Prof. Dr. Kaan AYDOS

merhaba ben 10 yaşındayım idrarımda protein 3artı 300 mg neyapacağız yanıtlarmısınız... devamı