Oshadhi Türkiye

Miyop tedavisi

Lazerle miyop tedavisinin en ileri yöntemi nedir?

Lazerle miyop tedavisinin en ileri yöntemi nedir?

Lazerle miyop tedavisinin en ileri yöntemi nedir?
Op. Dr. Sinan GÖKER
2612 kez izlendi
Femtosecond lazerle miyop tedavisi nedir?

Femtosecond lazerle miyop tedavisi nedir?

Femtosecond lazerle miyop tedavisi nedir?
Op. Dr. Sinan GÖKER
2786 kez izlendi
Lazerle miyop tedavisi kaç numaraya kadar uygulanır?

Lazerle miyop tedavisi kaç numaraya kadar uygulanır?

Lazerle miyop tedavisi kaç numaraya kadar uygulanır?
Op. Dr. Sinan GÖKER
3426 kez izlendi
Lazerle miyop tedavisinin başarı oranı nedir?

Lazerle miyop tedavisinin başarı oranı nedir?

Lazerle miyop tedavisinin başarı oranı nedir?
Op. Dr. Sinan GÖKER
2789 kez izlendi
Miyobun ilerleme nedenleri

Miyobun ilerleme nedenleri

Vücut gelişirken göz de büyür. Miyop ise fazla büyük olan gözdür. Fazla büyük olan gözde ışın retinanın ön taraflarına düşer.
Miyopun nedenleri

Miyopun nedenleri

Ailede miyop olduğu zaman, çocuklarda olma riski de vardır. Yani genetik bir geçiş söz konusu olabilir.
Miyopta genetik geçişin rolü

Miyopta genetik geçişin rolü

Miyopi, genetik geçiş gösteren bir hastalıktır. Eğer annede ya da babada miyopi varsa, çocukta da olabileceği düşünülmelidir.
Miyop (Uzağı Görememe)

Miyop (Uzağı Görememe)

Uzağı görememe (miyop), bulanık görmede yaygın bir sebeptir. Uzağı göremiyorsanız, uzaktaki nesneler bulanık ve odak dışı görünürler. Uzaktaki nesneleri net bir şekilde görmek için gözlerinizi kısabilir veya kaşlarınızı çatabilirsiniz.
Çocuklarda Bilgisayar Görme Sendromu

Çocuklarda Bilgisayar Görme Sendromu

Birçok pediyatrik göz doktoru, çocuklar arasında yoğun bilgisayar kullanımının onları erken miyop riskine attığını düşünür. Yeni araştırmalar da bu korkuyu destekler nitelikte.
Miyopi Vakalarında Patlama

Miyopi Vakalarında Patlama

Asya da Sokağa çıkmayan çocuklarda miyopi artıyor.
Kurum : İstanbul Cerrahi Hastanesi
Adres : Ferah Sok. No:18 Nişantaşı - İstanbul
Telefon : 0212 296 94 50

Miyop tedavisi Bir gözün ön arka çapı kırma gücüne göre daha uzun olduğundan göze paralel gelen ışınlar retinanın yüzeyine değil önüne düşer. Genel olarak kalıtımsal olan miyopi’de hasta yakını net görürken uzağı görmekte zorluk yaşar. Bunu önlemek için kalın kenarlı iç bükey camlar kullanılır çünkü bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlarlar. Aynı zamanda kornea üzerinden yapılan fotorefraktif keratektomi, LASIK, optik özelliklere sahip kontakt lenslerle de tedavi mümkündür.
Miyop tedavisi hakkında aklınıza takılan sorularınızı uzmana sor köşemizde Op. Dr. Sinan GÖKER cevaplıyor. Miyopi hastalığı  her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla beraber belirli periyotlar ile göz muayenesi olmayı ihmal etmemelisiniz.

Gözlükler veya kontak lensler, uzağı görememeyi düzeltmeye yardım eder. Uzağı görememe derecesini azaltmak veya sabitlemek için korneanın şeklini değiştirmek veya göze yapay lensler monte etmek için ameliyatlar yapılabilir.

Türkiye'de ilk olarak 1994 yılında Op. Dr. Sinan Göker tarafından uygulanan bu teknik sayesinde hastalar gözlük kullanımına veda edebilmekte ve günlük yaşantılarına kısa sürede geri dönebilmektedir. Bu yönteme uygun olmayan hastalarda Wavefront guided (ACAT), Topograpyhy guided (T-CAT), wavefront optimized ve femto lasik tedavileri uygulanmaktadır. Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomi (photorefractive keratectomy, PRK) ve lazer eşlikli in situ keratomileusis (Laser Assisted In Situ Keratomileusis, LASIK) son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemleridir.

Cerrahi Miyop Tedavisi

Gözlerdeki numara ilerlemesini durdurmak için küçük yaşlarda skleroplasti denilen bir ameliyat yapılabilir. Bu ameliyatta göz yüzeyini örten konjunktiva isimli yapı kaldırılarak geriye doğru dura mater grefti denilen özel materyaller konulur ya da sklerozan materyaller enjekte edilir. Bu girişimler her ne kadar yüzde yüz başarılı olmasa da bazı gözlerde iyi sonuçlar alınabilmektedir. Muadil girişimlerin olmaması nedeniyle denenebilir.

Kornea ve lens üzerinde yapılan girişimlerle kırılma kusurunun kalıcı tedavisi sağlanır. Bunlardan günümüzde kullanılan ancak nadiren tercih edilen yöntemler radyal keratotomi, astigmatik keratotomi, göz içi lens uygulaması ve korneaya halka uygulamasıdır. Keratotomide korneaya derin kesiler yapılarak miyopi veya miyopik astigmatizmanın tedavisi sağlanmaktadır. Miyoplarda korneaya at arabası tekeri gibi, astigmatlarda ise kornea çevresine yay şeklinde ya da düz bir çizgi şeklinde derin kesiler yapılar. Gözdeki kusurun miktarına göre bu kesilerin derinliği, uzunluğu ve görme eksenine yakınlığı belli cetveller yardımıyla hesaplanır. Sonuçları iyi olmakla birlikte ekzimer lazerle elde edilen sonuçlar kadar tatmin edici değildir.

Göz içi lens uygulaması lazerle düzeltilemeyecek kadar yüksek numaralara sahip gözlerde tercih edilen bir yöntemdir. Korneaya halka uygulamasında özel bir yöntemle kornea çevresine bir oluk açılır. Bu oluğun içinden saydam bir halka parçası geçirilerek korneanın düzleşmesi, dolayısıyla miyopinin tedavisi amaçlanır. Başka cerrahi yöntemler de mevcuttur. Bunlar keratomilozis, epikeratofaki ve keratoplasti olarak sayılabilir, ancak lazerin çıkışı ile bu tekniklerin kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılışı maziye gömülmüştür.

Lazerle Miyop Tedavisi

Günümüzde kırılma kusurlarının tedavisi için en çok kullanılan yöntemdir. Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan pek çok lazer çeşidi vardır. Kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan lazer ekzimer lazerdir. Ekzimer lazer, 192 nm dalga boyuna sahip bir lazer olup uygulama esnasında organik reaksiyonlarla korneanın belli bölümlerini incelterek etkisini gösterir. Hastanın ve gözdeki kusurun durumuna göre değişik uygulama şekilleri vardır. Uygulamalar bilgisayar denetiminde otomatik olarak yapılır.

Ekzimer lazerle ilgili daha detaylı bilgi için ilgili bölüme bakınız. Kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan başka lazerler de vardır. Hatta termal yöntemlerle hipermetropinin tedavisi yapılabilmektedir. Fakat yaygın kullanımları söz konusu değildir.

Sayfayı Paylaşın