Çocuk Sağlığıyla İlgili Anne Babalık Efsaneleri

Efsane 1

Yeşil veya sarı akıntılı bir burun, çocuğunuzda sinüs enfeksiyonu olduğu ve antibiyotik kullanmaya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Bu, çoğu zaman doğru değildir. Sinüs enfeksiyonu genellikle 10 ila 14 günden fazla iyileşmeden devam eden yeşil veya sarı akıntılı buruna sahip olmak olarak tanımlanır. Virüslerin sebep olduğu diğer birçok enfeksiyon da burunda yeşil akıntıya sebep olabilir ama sinüs enfeksiyonun tersine bunlar, antibiyotiğe yanıt vermezler.

Çoğu ebeveyn bir virüsün sebep olduğu enfeksiyon ile bakterinin sebep olduğu enfeksiyon arasındaki farkı ve yalnızca bakteriyel enfeksiyonların antibiyotiklere yanıt verdiğini bilir. Ama birçokları yeşil akıntılı burunun sinüs enfeksiyonu anlamına geldiğine inanır, bu da çocuğunuzun gereksiz yere antibiyotik almasına yol açabilir. Bu yüzden 10-14 günden fazla sürmediyse yeşil veya sarı akıntılı bir burunun çocuğunuzda enfeksiyon olduğu anlamına gelmediğini, muhtemelen kendi başına iyileşecek bir soğuk algınlığı olduğunu unutmayın. Ayrıca antibiyotiklerin, viral enfeksiyonlarda kullanılmamasının sebebi çocuğunuzun kendi kendine iyileşebilecek olması değil yalnızca onların bu tip enfeksiyonlarda işe yaramamasıdır.

Yorumlar