10 Yaygın Alerji Tetikleyici

Böcek Sokmaları

Böcek sokmalarına karşı alerjisi olan insanlar, çok şiddetli ve hatta ölümcül tepkiler verebilmektedir. Aşırı terleme, ısırık veya sokmanın olduğu yerde bir hafta veya daha fazla süren kızarıklık, mide bulantısı, yorgunluk ve hafif ateş gibi belirtileri vardır. Çok nadiren böcek ısırmaları anafilaktik şoka neden olur. Anafilaktik şokun belirtileri arasında nefes almada zorlanma, kurdeşenler, yüzün, boğazın, ağzın şişmesi, nabız atışlarının hızlanması, baş dönmesi ve tansiyonun ani bir şekilde düşmesi görülmektedir. Şiddetli alerjik reaksiyon gösteren insanlar için böcek sokmasından sonra vakit kaybetmeden epinephrine verilmelidir, gelecekteki sokmalardan kaynaklanacak anafilaktik şoklar içinse alerji aşısı tavsiye edilir.


Yorumlar

Hipofiz beziyle tiroit arasında bağlantı var mıdır? Hipofiz beziyle tiroit arasında bağlantı var mıdır?
Yaşa bağlı yakın görme probleminin lazerle tedavi yöntemi nedir? Yaşa bağlı yakın görme probleminin lazerle tedavi yöntemi nedir?
Artroskopik omuz cerrahisi risk faktörleri nelerdir? Artroskopik omuz cerrahisi risk faktörleri nelerdir?
Damar sertliği nedir? Damar sertliği nedir?
Yeni doğanların beş duyusunda işlev bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılabilir? Yeni doğanların beş duyusunda işlev bozukluğu olup olmadığı nasıl anlaşılabilir?
Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı
En Etkili Saç Ekim Yöntemi Hangisidir En Etkili Saç Ekim Yöntemi Hangisidir
Boyun fıtığında ozon diskektomi faydaları nelerdir? Boyun fıtığında ozon diskektomi faydaları nelerdir?
Andropoz yaşı kaçtır? Andropoz yaşı kaçtır?
Lazerle göz tedavisi nedir? Lazerle göz tedavisi nedir?