Madde Bağımlılığı

Madde İstismarı ve Bağımlılığı

Maddenin kötüye kullanımı ve bağımlılığı arasındaki fark oldukça küçüktür. Maddenin kötüye kullanımı, yasadışı bir madde kullanma veya yasal bir maddenin yanlış bir şekilde kullanılması anlamına gelir.

Gençlerde Madde İstismarı

Birçok genç, alkol, tütün veya uyuşturucu dener, ama bu maddeleri kullanmak güvenli ve yasal değildir. Bazı gençler bu maddeleri sadece birkaç kez deneyip bırakırlar. Diğerleri onlara karşı güdülerini veya iştahlarını kontrol edemezler. Bu, maddenin kötüye kullanımıdır

Madde Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır?

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim-öğretim yılında okullarda madde bağımlılığıyla mücadele başlatıyor.

Uçucu Madde İstismarı

Uçucu maddeler solunduğunda, geveleyerek konuşma, koordinasyon eksikliği ve baş dönmesi gibi alkol benzeri etkilere neden olurlar. Kişi sersemleyebilir ve halüsinasyonları ve sanrıları olabilir. Bu etki sadece birkaç dakika sürer. Yoğun şekilde uçucu madde kullanımından sonra, baş ağrısı ve birkaç saat boyunca uykulu olma hissi olabilir. Birkaç saat boyunca tekrar tekrar madde soluyan kişi bilincini kaybedebilir ve ölebilir.

İnternet Bağımlılığı Okul Bıraktırıyor

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH) İnternet Bağımlılığı Polikliniğinden Dr. Ömer Şenormancı, 3 ay önce açılan internet bağımlılığı polikliniğine şimdiye kadar 70 kişinin başvurduğunu ve hâlihazırda 50nin üzerinde hastayı takip ettiklerini kaydetti.

Uyuşturucu Madde İstismarı ve Bağımlılığını Anlamak

Birçok insan, kişilerin neden uyuşturuculara bağımlı olduklarını veya uyuşturucuların, uyuşturucu kullanımı zorunlu hale gelmesi yönünde beyni nasıl değiştirdiğini anlamaz. Hatalı bir şekilde, uyuşturucunun kötüye kullanımını ve bağımlılığını katı bir sosyal sorun olarak görür ve uyuşturucu alanları ahlaken zayıf olarak tanımlayabilirler.

Uyuşturucu Bağımlılığı ve İstismarı

Uyuşturucu bağımlılığı sokakta satılan uyuşturuculara ve ilaçlara bağımlılık duymaktır. Bağımlı olduğunuz zaman, uyuşturucu kullanımınızı kontrol edemezsiniz ve verdiği zararlara rağmen uyuşturucuyu kullanmaya devam edersiniz. Uyuşturucu bağımlılığı uyuşturucuya karşı yoğun bir istek duymanıza yol açabilir. Bırakmak isteyebilirsiniz, ama çoğu insan bunu tek başına yapamayacağının farkına varır.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Konusunda En Çok Tercih Edilen Video Ve Makaleler