Kulak İltihabı

Kulak İltihabı (Akut Orta Kulak İltihabı)

Kulak iltihabı (akut orta kulak iltihabı), genellikle titreşen ufak kemiklerin bulunduğu kulak zarının arkasındaki hava dolu orta kulağı etkileyen, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. Kulak iltihapları çocuklarda, yetişkinlere oranla daha sık görülür.

Orta Kulak İltihabı

Ortakulak, kulak zarınızın arkasında kulağınızın küçük bir parçasıdır. Burun ve boğazdan gelen mikroplar orada sıkıştığı zaman iltihap kapar.

Ortakulak İltihabı

Orta kulak, kulak zarınızın arkasında kulağınızın küçük bir parçasıdır. Burun ve boğazdan gelen mikroplar orada sıkıştığı zaman iltihap kapar.

Labirent İltihabı

Labirent iltihabı, iç kulaktaki bir sorundur. Dengenizi kontrol etmenize yardımcı olan iç kulağın bir parçası olan labirent, şiştiği ve iltihaplandığı zaman oluşur.

Kulak tüpleri

Kulak tüpleri (drenaj tüpleri, timpanostomi tüpleri, ventilasyon tüpü), orta kulak ile dış kulak arasındaki sıvıyı akıtmak ve basıncı dengelemek için, kulak zarına cerrahi olarak sokulan ince metal ya da plastik silindirlerdir.

İç Kulak İltihaplanması

İyileşmenizi hızlandırabilecek Brandt ve Daroff egzersiziyle Epley manevrası gibi belli manevra ve egzersizler hakkında doktorunuzla konuşun. Bu pozisyonlar, kulağınızın içindeki ince parçacıkların yeniden düzenlenmesi ve/veya bunların etkisine hassasiyetinizi düzenleme girişimleridir.

Yüzücü Kulağı (Dış Kulak İltihabı)

Kulakta daha fazla travma yaratmamak için kulakta görülen yabancı maddeyi çıkarmaya veya akıntıyı kulak çubuğu gibi maddelerle kendiniz temizlemeye kalkmayın. Uzman yardımına başvurun.