Kistler

Su Toplamalarını Anlama - Tedavi

Sürtünmeden ya da minör yanıklardan kaynaklanan su toplamalarının çoğu, genellikle doktor bakımı gerektirmez. Etkilenen alanın altında yeni deri oluşacak ve sıvı kolayca emilecektir. Su toplaması büyük, ağrılı ya da daha fazla tahriş olacak gibi görünmüyorsa, patlatmayın.

Pemfigüs (Büllü Hastalık)

Pemfigüs derinizde, ağız veya genital bölgenizdeki mukus deride sulu kabarcıklara yol açan bir grup cilt bozukluğunun adıdır.

Lipom

Lipom, genelde derinin hemen altında bulunan kalın, lifli bir kapsüldeki yağ hücrelerinin büyümesidir. Lipomlar, çoğunlukla gövdede, boyunda, kasıkta, üst kollarda ve koltuk altlarında bulunur, ama vücutta hemen her yerde oluşabilir.

Ganglion Kisti

Gangliyon kistleri en yaygın olarak el ve bileklerdeki eklemlerde veya kirişlerde gelişen içi sıvı dolu çıkıntılar, yani kistlerdir, iyi huyludurlar. Bu kistler ayaklarda da görülebilir.

Dermoid Kist

Kist, vücudun bir bölgesinde kapalı bir kese olarak gelişen anormal bir tümördür. Dermoid kist ise, saç, diş, sinirler, kemik ve yağı da içeren kistin özel bir türüdür.

Deri Üstündeki Kistler

Derinin üstünde veya hemen altında görünen şişliklere ve yumrulara neden olan bir dizi cilt vakası vardır.

Şişmiş Bezler ve Diğer Cilt Altı Yumrular

Cilt altındaki bezler ve yumruların şişmesi çoğunlukla endişe nedeni değildir. Boynun iki yanında (lenf düğümleri), çene altında ya da kulak arkasındaki bezler soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı sırasında genellikle şişer.