Karaciğer Hastalıkları

Akut Karaciğer Yetmezliği

Akut karaciğer yetmezliği karaciğerin işlevini kısa bir süre içerisinde kaybetmesi halinde ortaya çıkar. Genellikle karaciğer yetmezliği yıllar süren yavaş bir ilerleme gösterir. Buna karşılık akut karaciğer yetmezliği birkaç gün içerisinde oluşabilir.

Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer biyopsisi, hastalık veya hasar belirtilerini tespit etmek için, karaciğerden bir parça alınıp mikroskop altında incelenmesidir. Doktorunuz kan tahlillerinizde veya ultrasonda karaciğerinizle ilgili herhangi bir sorun olduğunu görürse, karaciğer biyopsisi isteyebilir. Karaciğer biyopsisi, hastalığın derecesini gösterir. Bilgi, tedavi için karar alınmasına yardımcı olur.

Alkolik Karaciğer Hastalığı

Alkolik karaciğer hastalığı, alkol bağımlılığı nedeniyle karaciğer ve fonksiyonlarına zarar verir.

HIDA Taraması

HIDA taraması, doktorunuzun karaciğerinizdeki safra üretimini ve safranın ince bağırsağınıza akışını takip etmesine yardımcı olan bir görüntüleme yöntemidir.

Bilirubin Testi

Bilirubin testi; kandaki bilirubin (turuncu – sarı bir pigment) seviyesini ölçmek için kullanılır. Bilirubin, kırmızı kan hücrelerinin normal yıkımı sonucunda doğal olarak üretilir.

Karaciğer Fonksiyon Tahlilleri

Karaciğer fonksiyon tahlilleri dendiğinde, genel olarak kanda birtakım enzimlere veya proteinlere bakılacak demektir. Karaciğer fonksiyon tahlilleri, karaciğerdeki hasarları veya hastalıkları bulmaya, değerlendirmeye ve gözlemlemeye yarar.

Karaciğer Nakli

Karaciğer nakli, hasta karaciğerin alınıp, yerine bağışlanmış sağlıklı bir karaciğerin yerleştirilmesidir. Karaciğer naklinde kullanılan organların çoğu, ölmeden önce karaciğerini bağışlamış organ bağışçılarından gelir. Bazı durumlardaysa, bağışlanan karaciğerin sahibi hayattadır