Cilt Enfeksiyonları

Kıl Dibi İltihabı

Kıl dibi iltihabı (folikülit) genellikle staphylococcus aureus veya başka türden bakteriler yüzünden iltihaplanmasıdır.

Dermatit (Deri İltihabı)

Dermatit cilt iltihabı anlamına gelen genel bir terimdir. Farklı dermatit türleri vardır: Seboreik dermatit ve atopik dermatit (egzama). Bu bozukluğun birçok nedeni ve çok çeşitli şekilleri olsa da, genellikle şiş, kızarmış ve kaşıntılı cilt şeklinde kendini gösterir.

Ciltte Mantar Enfeksiyonları

Tinea pedis diye de adlandırılan madura ayağı ayaktaki bir mantar enfeksiyonudur. Soyulma, kızarıklık, kaşınma, yanma ve bazen de su toplama ve yaralara neden olur.

Sporotrikoz

Sporotrikoz, sporothrix schenckii denilen bir mantarın neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Bu mantar, enfeksiyona neden olan bakteriden ziyade bayat veya küflü ekmekle, bira mayalamak için kullanılan mayayla daha ilişkilidir.

Eritema Nodosum

Eritema nodosum özellikle kaval kemiği üzerindeki ciltte aniden ortaya çıkan kızarık, dokununca acıyan tümsekli deri tahrişiyle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Bu tahrişler derinin daha derin kısımlarının (adipoz dokusu, cildin yağlı katmanı) iltihaplanmasını gösterir.

Eritema Migran

Birçok faktörden birine alerjik bir reaksiyon olan eritema migran; cilt kızarıklıklarına, lekelerine ve yumrularına sebep olabilir. Sebep bir virüs veya ortamsa unsurlara maruz kalma da olabilir. Cildinizin renginde veya dokusunda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, doğru teşhis için doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Cilt Sorunları

Birçok insanın karşılaştığı en önemli cilt sorunları, kırışıklık (yaş nedeniyle), lekeler ya da aknedir.