Bacak

Alt Bacak Kırığı

Bacaklarınızda dört kemik vardır (femur yani uyluk kemiği, patella yani diz kapağı, tibia yani kaval kemiği ve fibula yani baldır kemiği) ve bu kemikler kalçadan, dizden ve ayak bileğinden bükülürler. Bir kazadan sonra bu kemikler iki ya da daha fazla parçaya kırılabilir.

Çarpık ayak, erken dönemde tedavi edilmeli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Aktaş: Çarpık ayak sorunu erken dönemde ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Tedavinin geciktirilmesi kemiklerde şekil bozukluğuna, hatta sakatlıklara yol açabiliyor.

Üst Bacak Kırıkları

Bacaklarınızda dört kemik vardır (femur yani uyluk kemiği, patella yani diz kapağı, tibia yani kaval kemiği ve fibula yani baldır kemiği) ve bu kemikler kalçadan, dizden ve ayak bileğinden bükülür. Bir kazadan sonra bu kemikler iki ya da daha fazla parçaya kırılabilir.

Kaval Kemiği Ağrıları

Kaval kemiği ağrısı, kaval kemiğinde meydana gelen ağrı olarak tanımlanır. Kaval kemiği bacağın alt kısmındaki büyük kemik, baldır kemiğiyse küçük kemiktir.

Arka Çapraz Bağ Yaralanmaları

Arka çapraz bağ yaralanmaları daha iyi bilinen ön çapraz bağ yaralanmalarından daha az meydana gelen bir sakatlanmadır. Arka çapraz bağla ön çapraz bağ, dizi bir arada tutar. Bağ dokulardan herhangi biri yırtıldığında ağrı, şiş veya eklemin tutmaması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Stres (Gerilim) Kırıkları

Özellikle bacak, ayak ve pelvik kemiklerinde bu durum sık görülür. Bu kemikler yürüme, koşma ve sıçramadan kaynaklanan kuvvetleri emmek zorundadır. Her adımla vücut ağırlığının 12 katına kadar yük oluşur ve kemikler, eklemler, kaslar ve bağdokuları bu kuvvete karşı vücuda yastık görevi görmek zorundadır.

Tromboflebit

Tromboflebit çoğunlukla bacaklarda oluşur. Bacakta serinin hemen altındaki ya da daha derindeki bir damardaki bir kan pıhtısı dolaşımı yavaşlattığında gerçekleşen bir dolaşım sorunudur.