Aşil Tendonu

Egzersiz Veya Fiziksel Aktivite

makale gelecekBelki gün boyunca yaptığınız çoğu şeyin fiziksel aktivite ihtiyaçlarınızı karşılamanın yolları olduğunun farkında bile değilsiniz. Örneğin, pek çok ev işi kalp hızınızın artmasını sağlar. Kalp hızı artışı, orta seviyede aktivite anlamına gelir.

Kimyasal Yanık

Kimyasal yanıklarda genellikle kişi hastaneye yatmaz. Tedavisi yapıldıktan sonra düzenli kontrol edilmek üzere eve gönderilir. Ancak ciddi vakalarda hastane tedavisi gerekebilir.

Böcek Sokması

Kişide solunum güçlüğü, bayılma hissi veya baş dönmesi, ürtiker, dil şişmesi görülüyorsa ya da kişi geçmişte böcek sokmalarına karşı şiddetli reaksiyon vermişse 112 yi arayın.

Alerjik Reaksiyon

Alerjiler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan doğal savunma sisteminin (bağışıklık sistemi) aşırı tepkileridir.

Düşmeler Veya Yaralanmalar

Her yıl binlerce yaşlı düşerek kendini yaralıyor. Düşme 65 yaş ve üstündekilerin başlıca yaralanma ve sakatlanma nedenlerinden biri. İnme geçirmiş veya multipl skleroz veya osteoporoz hastası olanlar da risk altında. Aşağıdaki tavsiyeler düşmeleri önlemenize yardımcı olabilir.

Aşil Tendonu Yırtılması

Aşil tendonu, topuk kemiğini bacağın baldır kasına bağlayan bağ dokusuna denir. Tendonda oluşan bir sakatlık, dokunun iltihaplanmasına ya da parçalanmasına neden olabilir.

Ayak Bileği Kırığı Tedavisi

Eğer bir kırıktan şüpheleniyorsanız doktorunuzu aramalı veya derhal acil servise gitmelisiniz. Hastaneye veya doktorun muayenehanesine gidene kadar aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz: