Akut Böbrek Yetmezliği

Beslenme ve Akut Böbrek Yetmezliği

Böbrekler, vücuttaki toksinleri süzerler ancak herhangi bir hastalık nedeniyle zarar görür ya da kötüleşirlerse verimli çalışamazlar. Kronik böbrek hastalığının beş aşaması vardır. Akut böbrek yetmezliği ise beşinci ve en ciddi aşamasıdır. Kendisine, kronik böbrek hastalığı teşhisi konulan kişinin yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Kendisinde akut böbrek yetmezliği bulunanların ise böbrek hastaları için verilen diyet rehberini takip etmesi kritik bir önem taşır.

Hiperkalemi (Yüksek Potasyum)

Hiperkalemi (yüksek potasyum seviyesi) kanda potasyum seviyesi normalden daha yüksek olduğu zaman ortaya çıkar. Potasyum kalp de dahil olmak üzere sinir ve kas hücrelerinin işlevi için önemli bir besin maddesidir.

Akut böbrek yetmezliği nedir?

Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek yaralanması olarak da bilinir) böbrek faaliyetinin aniden durması demektir. Böbreklerimiz; atık maddeleri dışarı atarak kandaki su, mineral (elektroritler) ve tuzun dengelenmesine yardımcı olur. Böbrek çalışması durduğunda atık maddeler, sıvı ve elektrolitler dışarı atılmazlar ve vücutta kalırlar. Bu da ölümcül durumlara neden olabilir.

Akut Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi

Akut böbrek yetmezliğiniz varsa ve tam olarak iyileşmemişse, böbreklerinizin çalışmasını zorlaştırmayacak özel bir perhiz yapmak durumunda kalabilirsiniz. Size en uygun diyet planını, bir diyetisyenle çalışarak yapabilirsiniz.

Akut Böbrek Yetmezliği

Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek yaralanması olarak da bilinir) böbrek faaliyetinin aniden durması demektir.

Akut Böbrek Yetmezliği İle Nasıl Baş Edilir?

Akut böbrek yetmezliği vakalarının çoğu, başka bir hastalık ya da yaralanma nedeniyle halihazırda hastanede tedavi altında bulunan hastalarda görülür. Doktorlar, daha büyük risk altında bulunan ve ani böbrek yetmezliğine neden olacak ilaçlardan uzak durmak zorunda olan hastaları tespit edip akut böbrek yetmezliğini tedavi edebilirler.

Böbrek Yetmezliği

Böbreğin görevini yapamadığı durumlara böbrek yetmezliği denir. Böbrek yetmezliği kronik ve akut olmak üzere iki şekilde gelişir.